Najczęściej zadawane pytania

1. Ile kosztuje badanie wzroku?

2. Co to jest badanie ostrości wzroku?

Badanie ostrości wzroku jest podstawowym testem czynnościowym oka. Podczas tego badania oceniamy ostrość wzroku do dali (patrzenia na daleką odległość) i ostrość wzroku do bliży (patrzenia z odległości ok. 30 – 40cm.) Badanie to powinno być przeprowadzone podczas każdej wizyty u okulisty.

3. O czym może świadczyć niewyraźne widzenie?

Niewyraźne widzenie może pojawić się w efekcie niedostatecznego nawilżenia oka. Inne przyczyny to: zespół suchego oka, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, czytanie przy niewystarczającym świetle lub długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera bądź telewizora. Niektórzy twierdzą, że w usunięciu dolegliwości pomaga zwiększenie częstotliwości mrugania powiekami. W rzeczywistości najlepszym “lekarstwem” na nadmiernie wysuszone oko jest stosowanie specjalnych preparatów zwanych “sztucznymi łzami”. Należy jednak pamiętać, że niewyraźne widzenie może pojawić się również na skutek wady wzroku (np. zaćmy czy zmian zwyrodnieniowych plamki). Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z okulistą.

4. Co robić, gdy szczypią oczy?

Pieką i swędzą cię oczy? Masz wrażenie, że pod twoimi powiekami zawieruszyły się ziarnka piasku? To efekt nadwyrężenia wzroku! Jeśli spędzasz przed komputerem kilka lub kilkanaście godzin dziennie powinieneś zaopatrzyć się w specjalistyczne krople do oczu, zwane sztucznymi łzami. W celu dobrania najlepszego preparatu, skontaktuj się z lekarzem, który przy okazji wizyty skontroluje stan twojego wzroku i oczu.

5. Czy można kupować gotowe okulary lecznice?

Nie należy korzystać z gotowych okularów ponieważ:

  • nie uwzględniają rozstawu źrenic
  • nie uwzględniają, że możesz mieć różną korekcję w każdym oku
  • nie uwzględniają wad astygmatyzmu

Nosząc takie okulary pomimo pozornej poprawy widzenia narażasz swoje oczy na szybkie zmęczenie i nieodwracalne zmiany. W przyszłości będziesz musiał korygować wzrok mocniejszymi soczewkami jeżeli w ogóle da się go skorygować.
Tylko okulary zrobione w zakładzie optycznym po dokładnym zbadaniu oczu u specjalisty zapewniają Ci prawidłową korekcję wzroku.

6. Jak często należy badać wzrok?

Wzrok należy kontrolować raz w roku. Badanie raz w roku pozwoli wykryć ewentualnie problemy z oczami , daje szansę wykrycia pierwszych objawów: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu. 

7. Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek?

Reakcje alergiczne gałki ocznej, ostre i podostre stany zapalne oczu, zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze przedniego odcinka oka, nadmierne wysuszenie spojówek oraz stany niedoboru łez. Nie należy stosować leków wchodzących w interakcje z soczewkami kontaktowymi.

8. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe bez przerwy nie korzystając z okularów?

Nie. Należy zawsze mieć rezerwowe okulary ,aby dać naszym oczom możliwość odpoczynku od soczewek kontaktowych.

9. Jak wygląda badanie oczu dziecka?

Wizyta u okulisty składa się z wywiadu lekarskiego oraz określenia anatomii i funkcjonalności oka. Podczas standardowej wizyty sprawdza się ustawienie oczu dziecka (rzutowanie snopu światła na oczy w celu zbadania symetryczności refleksów rogówkowych), ruchomość gałek ocznych (obserwacja reakcji na światło), ostrość wzroku (badanie z użyciem specjalnych tablic z literkami, cyferkami czy obrazkami) oraz widzenie przestrzenne i barwne.

10. Jakie są objawy zaćmy?

Objawy są bardzo różne w zależności od zaawansowania zaćmy i lakalizacji zmętnień. Najczęściej Pacjenci skarżą się na:

  • obniżenie ostrości wzroku
  • zamazany lub przymglony obraz – niektóre osoby zaczynają wtedy często przecierać swoje okulary sądząc, że przyczyną są brudne szkła
  • wyblakłe kolory,
  • problemy z widzeniem w nocy,
  • efekt halo wokół źródeł światła – spowodowane rozszczepieniem promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki.

Zaćma związana z wiekiem rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie. Można nie zdawać sobie sprawy z pogarszającego się wzroku, do momentu aż nie zajdzie konieczność wizyty u okulisty w celu zmiany okularów lub soczewek kontaktowych.

11. Jak się leczy zaćmę?

Leczenie zaćmy jest wyłącznie chirurgiczne. Stosuje się wprawdzie kilka rodzajów kropli mających powstrzymać rozwój zaćmy, ale ich działanie jest mało skuteczne. Współcześnie stosowaną metodą operacji zaćmy jest tzw. metoda zewnątrz torebkowa. Polega ona na tym, że wykonuje się jedynie otwór w torebce soczewki, przez który usuwa się zmętniałe masy. Do pozostawionej torebki wszczepia się sztuczną soczewkę, która pozwala na dobre widzenie bez konieczności używania silnych szkieł po zabiegu. Odmianą metody zewnątrz torebkowej jest fakoemulsyfikacja, gdzie specjalne urządzenie rozbija przy pomocy ultradźwięków i zasysa masy soczewki. Metoda ta pozwala na wykonanie małego cięcia i operowanie tylko w znieczuleniu kroplami.

12. Czy można mieć alergię na soczewki kontaktowe?

Nie ma alergii na soczewki kontaktowe, natomiast można mieć alergię na składniki płynów używanych do pielęgnacji soczewek kontaktowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty jeżeli chodzi o rodzaj płynu i nie mieszanie płynów ze sobą.

Oftaldent to:

Okulistyka

Tutaj jesteś